مصاحبه روزنامه عصر

 

 

برای اولین بار در کشور انجام شد:

صدور تأیید فنی مرکز تلفن نسل جدید ساخت ایران

 

به گزارش خبرنگار روزنامه عصر، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت، برای نخستین بار در کشور اقدام به صدور تأیید فنی مرکز تلفن نسل جدید با قابلیت اتصال به شبکه IP نمودند. تا کنون این تأییدیه برای هیچ یک از محصولات داخلی یا خارجی در ایران صادر نشده بود و حالا این یک محصول ایرانی است که برای نخستین بار موفق به کسب شرایط لازم برای دریافت این تأییدیه شده است. خبرنگار روزنامه عصر برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دست آورد ملی، مصاحبه ای با آقای مهندس انوشیروان مرآت، مدیر عامل شرکت "سایکلاپس اینترنشنال کیش" که شرکت سازنده این محصول است، انجام داده که در ادامه می خوانید:

لطفاً بفرمایید که چه مدت هست که ساخت این محصول شروع شده و کمی درباره ماهیت این محصول و مزایای این فناوری جدید توضیح دهید.

تحقیق و توسعه این سیستم ها را از سال 80 شروع کردیم و بهره برداری از آنها از سال 83 شروع شد. اما برای اولین بار در کشورمان، پس از طی مراحل طولانی و آزمایش های فنی مبسوط، تأیید سازمان تنظیم مقررات ارتباطات (TA) و همچنین تأییدیه شرکت ارتباطات زیرساخت برای مراکز تلفن نسل جدید این شرکت امسال صادر شد. این سیستم های مخابراتی، علاوه بر فن آوری های سنتی آنالوگ و دیجیتال، از فن آوری مبتنی بر شبکه IP نیز استفاده می کنند. استفاده کنندگان اصلی چنین سیستم هایی، معمولاً سازمان هایی هستند که دارای ساختار مخابراتی بزرگ یا پیچیده هستند و یا قابلیت های خاص و پیشرفته ی مخابراتی نیاز دارند. به طور فهرست وار و بدون وارد شدن به جزئیات فنی، برخی از امکانات خاص این گونه مراکز تلفن عبارتند از: یکپارچه سازی ارتباطات سازمانی، اتوماسیون پاسخگویی، منوهای تعاملی صوتی، فکس مجازی، مراکز تلفن مجازی، واکنش های مبتنی بر هویت تماس گیرنده، قابلیت های مرکز تماس، گزارش گیری و برنامه ریزی مدیریتی دقیق برای نحوه استفاده کاربران و بسیاری موارد دیگر.

شرکت شما ایرانی است اما نامش فارسی نیست. آیا بهتر نبود نام شرکت را از واژه های فارسی انتخاب می کردید؟

البته این یک اسم خاص است، برایتان توضیح می دهم. ببینید ما از ابتدای تأسیس سایکلاپس، نگاهمان به تأسیس یک شرکت ایرانی بود که خود را نه فقط در داخل کشور بلکه در سطح بین المللی مطرح کند و تلاش داریم که روی برند (نام) سایکلاپس کار کنیم و آن را به عنوان یک برند معتبر و خوش نام در صنعت فن آوری ارتباطات و اطلاعات جا بیندازیم. البته واژه های فارسی زیبایی هم وجود دارند که هم خوش آوا هستند و هم کوتاه و ساده، اما یا قبلاً گرفته شده بودند و یا از نظر معنایی نا متناسب بودند. به هر حال نهایتاً این اسمی بود که انتخاب شد و به نظر ما می تواند به جرگه نام های شناخته شده در صنعت ITC بپیوندند. معنا و وجه تسمیه آن بر روی سایت شرکت بیان شده است.

آیا ساخت و استفاده این سیستم های مخابراتی که مبتنی بر شبکه IP هستند با ضوابط سازمان تنطیم مفررات ارتباطات کشور تضادی ندارد؟

خیر. این را قبلاً در مصاحبه دیگری هم توضیح دادم. سازمان رگولاتوری ایران برای نحوه خاصی از استفاده از فن آوری VOIP که برای ترانزیت مکالمات بین الملل باشد محدودیت هایی قائل است. اما استفاده سازمان ها برای مصرف داخلی خودشان از این فن آوری هیچ مشکلی ندارد و بلکه هم راستای سیاست های مخابراتی کشور است. در این باره شما را به مصاحبه معاون شرکت ارتباطات زیرساخت با خبرگزاری ایسنا در اول دی ماه 1387 ارجاع می دهم. البته امکان دارد که بسته به نحوه استفاده از تجهیزات در برخی موارد لازم باشد که سازمان استفاده کننده، از رگولاتوری یا سایر نهادهای ذی ربط مجوزی اخذ کند اما به طور کلی این فن آوری جدید مخابراتی در جهان است که به صلاح ما نیز هست که به سمت آن برویم و در حال حاضر اکثر سازمان های بزرگ در ایران حرکت به سمت آن را آغاز کرده اند.

این محصول در مقایسه با نمونه های خارجی چگونه قابل ارزیابی است؟ آیا مزایایی نسبت به آنها دارد؟

بله. می دانید که تکنولوژی طراحی و ساخت این محصولات بسیار پیشرفته و خاص است. مهم ترین مزیت استفاده از این محصول نسبت به نمونه های خارجی این است که با توجه به وجود تیم تحقیق و توسعه آن در ایران و دسترسی مشتریان به مهندسین طراح سیستم، مشتری از پشتیبانی فنی و تخصصی بسیار قوی برخوردار می شود. به عنوان نمونه برخی تغییرات یا سفارشی سازی ها در طراحی که معمولاً سازمان های بزرگ نیاز دارند، به راحتی در این محصول امکان پذیر است. حال آن که شرکت های خارجی معمولاً به دلایل گوناگون به ویژه در ایران با مشتریان همکاری نمی کنند یا همکاری حداقلی دارند البته مزیت مهم دیگر هم قیمت است، که طبعاً مقرون به صرفه تر است. در دید اقتصادی کلان تر نیز، مزیت این محصول به ارمغان آوردن صرفه جویی ارزی برای کشور است.

خیلی ممنون از اینکه وقتتون رو در اختیار ما گذاشتید.

من هم از شما تشکر می کنم. ان شاء الله موفق باشید.

 

منبع : روزنامه عصر مردم /دوشنبه /27 مهر 1388 / شماره 3889

 


چاپ